Softstarty
Opornik cieczowy w porównaniu z metalowym ma tę wyższość, że jego opór można zmieniać w sposób płynny. Umożliwia to wykonanie zamkniętego układu automatycznej regulacji prędkości. Przy stycznikowym sterowaniu i opornikach metalowych można również przeprowadzić automatyczną regulację prędkości, jednak jakość takiej regulacji przy możliwej do przyjęcia liczbie styczników jest stosunkowo niska. Stosując automatyczną regulację, można utrzymać dowolną zadaną prędkość silnika, przy znacznych zmianach momentu obciążenia na wale, a także automatycznie zmieniać wartość zadanej prędkości.
Stosując opornik cieczowy można uzyskać moment obrotowy silnika, równy z określoną dokładnością momentowi oporowemu nąpędzanego mechanizmu przy zadanej prędkości.
Przedstawiany jest zasadniczy schemat układu automatycznego sterowania prędkości silnika indukcyjnego kopalnianej maszyny wyciągowej. Napięcie pobierane z potencjometru PZ proporcjonalne do zadanej prędkości jest porównywane z napięciem proporcjonalnym do prędkości rzeczywistej. Rzeczy-wistą prędkość kontroluje się za pomocą prądnicy tachometrycznej Tg sprzęgniętej z wałem silnika indukcyjnego M. Różnicę napięć doprowadza się do wejścia wzmacniacza IW.
Wzmocniony sygnał z wyjścia wzmacniacza zasila serwomechanizm SM, który zmienia położenie ruchomych elektrod opornika cieczowego.
- Aktualizacja - data: 18.09.2015, godz: 09:25
- Ilość wyświetleń: 1357
- ID strony w katalogu: 7341
- Link nie działa? / Spam? - Kliknij
Powiązane tematy
lenze, styczniki, reduktory, przekładnie, falownik, falowniki, motovario, silniki, falowniki omron, Softstarty, regulacja napędów
Kategorie
Zareklamuj stronę www.softstarty.pl:
Zobacz podobne wpisy w tej kategorii:
-
Dystrybucja falowników Lenze
Przy rozruchu silnika indukcyjnego, w chwili gdy wirnik jest jeszcze nieruchomy, częstotliwość strumienia magnetycznego skojarzonego z uzwojeniem wirnika, równa jest częstotliwości sieci. W wirniku indukuje się znaczna siła elektromotoryczna, która wywołuje duży prąd rozruchowy.
Wzajemne oddziaływanie prądu wirnika i strumienia magnetycznego stojana wytwarza moment obrotowy, pod wpływem którego wirnik silnika zaczyna się obracać. Ze wzrostem prędkości maleje częstotliwość prądu wirnika, zmniejsza się siła elektromotoryczna i zmniejsza się prąd.
W celu zmniejszenia wartości prądu rozruchowego lub uzyskania mniejszego przyspieszenia przy rozruchu, stosuje się układy z przełączaniem uzwojeń stojana. Układ taki można stosować, gdy napięcie międzyprzewodowe sieci zasilającej odpowiada napięciu znamionowemu silnika przy uzwojeniach połączonych w trójkąt.18.09.2015 godz.: 09:00 wyśw.: 1280 ID str.: 7330 Więcej -
Enel-automatyka.pl
ENEL-AUTOMATYKA Spółka z o. o. w Gliwicach to firma, która specjalizuje się w dziedzinie projektowania, produkcji oraz montażu i serwisowania układów automatyki oraz sterowania. Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem produktów firm Danfoss i Mitsubishi w zakresie aparatury niskonapięciowej, układów napędowych, sterowników PLC, paneli operatorskich HMI oraz serwonapędów i robotów przemysłowych. Posiadamy ponad 20-letnie doświadczenie i kadrę specjalistów ds. serwisu. Zachęcamy do skorzystania z oferty.
08.12.2020 godz.: 10:58 wyśw.: 349 ID str.: 20215 Więcej -
Hydrotechnika sterowanie - efekt-automatyka.com.pl
Bezpieczne i trwałe systemy do automatyzacji sterowania i wizualizacji procesów przemysłowych oferuje zespół specjalistów z firmy Efekt-Automatyka Sp. z o. o. w Rudzie Śląskiej. Świadczymy wszechstronne usługi w zakresie projektowania, programowania i uruchamiania systemów technologicznych dla energetyki, odlewnictwa, hutnictwa oraz wielu innych branż, m. in. spożywczej oraz chemicznej. Realizujemy integracje ciągów technologicznych, robotyzację procesów i sieci przemysłowych, zapewniamy rozwiązania dla hydrotechniki. Zapraszamy do kontaktu.
16.12.2021 godz.: 23:39 wyśw.: 226 ID str.: 22651 Więcej