Falowniki Danfoss
Każdy, kto zetknął się z zagadnieniem konstrukcji lub eksploatacji obrabiarek, dobrze zdaje sobie sprawę z roli, jaką odegrało i odgrywa zastosowanie do tych maszyn napędu elektrycznego. Bez przesady można powiedzieć, że w dziedzinie obrabiarek silniki elektryczne odegrały nieomal taką samą rolę, jak silniki spalinowe w budowie samochodów. Zastąpiły one całkowicie w ciągu niewielu lat napęd za pośrednictwem wałów pędnych, zwiększając tym samym bezpieczeństwo i sprawność obsługi, wykorzystanie powierzchni warsztatu oraz polepszając warunki oświetlenia stanowiska roboczego. Zastosowanie napędu elektrycznego przyczyniło się do usprawnienia zautomatyzowania obsługi oraz do zwiększenia wydajności obrabiarek. Zastosowanie indywidualnego napędu umożliwiło również racjonalne ustawianie obrabiarek odpowiednio do przebiegu procesów technologicznych.
Powszechne zastosowanie indywidualnego napędu elektrycznego obrabiarek, uniezależniającego ich ustawienie od siłowni, wałów pędnych itp., pozwoliło także na szerokie stosowanie obrabiarek w małych warsztatach naprawczych i pomocniczych.
W pierwszym okresie rozwoju elektrotechniki stosowano tylko prąd stały, nie pozwalający na łatwe przenoszenie energii elektrycznej na większe odległości. Ograniczało to zakres zastosowania napędów elektrycznych do obrabiarek ustawionych na terenie większych miast lub dużych zakładów przemysłowych posiadających własną elektrownię.
- Aktualizacja - data: 18.09.2015, godz: 08:22
- Ilość wyświetleń: 943
- ID strony w katalogu: 7317
- Link nie działa? / Spam? - Kliknij
Powiązane tematy
falownik, falowniki, styczniki, Softstarty, przekładnie, motovario, silniki, lenze, falowniki omron, regulacja napędów, reduktory
Kategorie
Zareklamuj stronę www.falownik.biz:
Zobacz podobne wpisy w tej kategorii:
-
Motoreduktory kątowe
Dla zwiększenia niezawodności pracy układu celowe jest użycie aparatury (styczniki, przekaźniki) prądu stałego, która dopuszcza większą częstość łączeń i w porównaniu z aparaturą prądu przemiennego ma większą trwałość.
Nawrót w układzie podanym na tym rysunku przeprowadza się przez przesunięcie dźwigni sterownika z położenia „naprzód" w położenie „w tył". Przy przejściu przez położenie zerowe sterownika przerywa się zasilanie i odłączają się styczniki SL i N, wyłączając silnik z sieci.
W drugim skrajnym położeniu dźwigni sterownika włączają się styczniki SL i W.
W silniku przyłączonym do sieci z odwrotną kolejnością faz, następuje hamowanie przeciwprądowe, a po zatrzymaniu rozpoczyna się rozruch w przeciwnym kierunku.
W układzie tym stosuje się przekaźniki zabezpieczające PM, PC i PH.
W układach nawrotnych z hamowaniem przeciwprądowym po wydaniu polecenia „stop" stosuje się dwukierunkowe przekaźniki kontroli prędkości.
W mechanizmach wyposażonych w kilka silników, których praca jest współzależna, sterowanie uzależnionego silnika odbywa się za pomocą zestyków przekaźników pośredniczących (napięciowych, czasowych) pracujących w zależności od silnika wiodącego.18.09.2015 godz.: 09:06 wyśw.: 844 ID str.: 7332 Więcej -
Dane techniczne omron
Znacznie szersze zastosowanie znajduje równoległe włączenie dławika i rezystancji w obwód wirnika. Na początku rozruchu, gdy częstotliwość prądu wirnika jest duża, reaktancja dławika jest również duża. Zarówno prąd rozruchowy, jak i moment prawie całkowicie są określone wartością rezystancji. W miarę wzrostu prędkości reaktancja dławika się zmniejsza i następuje zmiana rozpływu prądów między rezystancją i reaktancją, wskutek czego, prąd wirnika i współczynnik mocy silnika pozostają prawie stałe w całym okresie rozruchu. W końcu rozruchu częstotliwość prądu wirnika zmniejsza się do 1-2 Hz, w wyniku czego reaktancja dławika staje się bardzo mała i głównie przezeń przepływa prąd. Możliwe jest więc realizowanie układów bez urządzeń stykowych w obwodzie wirnika. Wartość prądu wirnika przy założonym momencie rozruchowym, jest większa na skutek pogorszenia współczynnika mocy spowodowanego włączeniem w obwód wirnika rezystancji i reaktancji. Pociąga to za sobą zwiększenie strat w silniku przy rozruchu oraz ograniczenie zakresu zastosowania tych układów do napędów niewymagających częstych rozruchów.
18.09.2015 godz.: 09:37 wyśw.: 882 ID str.: 7343 Więcej -
Inteligentny budynek ISR
ISR to zaawansowane systemy inteligentne dla osób prywatnych oraz firm. W ofercie firmy znajdą Państwo - instalacje inteligentne znanego polskiego producenta układów do takich rozwiązań, projektowanie i instalacje systemów alarmowych oraz instalacji elektrycznej dla domu oraz inne usługi związane z inteligentnymi rozwiązaniami.
01.07.2016 godz.: 11:06 wyśw.: 340 ID str.: 9848 Więcej